9 Aralık 2016 Cuma

İnan Kendine - O Kilolar Verilecek !!!


  Ah biz anneler... Doğumdan sonra bebekle ilgilenmekten hayatını, etrafını ve bilhassa kendini göremeyen anneler... Hamilelikte iki canlısın dediler yedik, lohusayken sütün olmaz diye korkuttular daha da yedik, daha sonra da amaaaan napıyım sütüm çekiyor diye kendimizi inandırdık ve yine yedik.... Ama 6 ay sonra dank etti değil  mi... O yediklerin seninle bir bütün olup vücudunda karın,basen,kol-bacak olarak yerini sağlamlaştırdı ve sen aynalara küstün, gardrop yenilemeye başladın değil mi??? Aynen bana da öyle oldu işte. Ama dur yenileme gardrobunu, az beni dinle, yazdıklarımı oku önce. 

  55 kiloyla başladığım hamilelik serüvenimi 70 kg ile tamamlamıştım. Toplamda 15 kg ile aslında gayet iyi bir hamilelik geçirmiştim. Ne vardı ki onları geri vermeye. Doğumda 10 kilosunu bebekti, suyuydu ,eşiydi, ödemiydi versem kalırdı geriye 5 kg oh miss. Rahat rahat 6 ayda verirdim... Veremedim işte olmadı kader ortağım :( Doğumdan çıkıp eve geldiğimde ilk işim tartıya çıkmak oldu ve gördüğüm rakam beni dehşete düşürdü ; 67 kg !!! Sadece 3 kg vermiştim ve 3,400 bebeğim vardı. Matematiğe aykırı vücudumla baktım aynaya ama inan çok kısa sürdü, bakamadım kendime. Neyse dedim ödemdir,emzirdikçe veririm. Böyle 6 ay avuttum kendimi. Ve malesef 6. ayın sonunda sadece 4 kilo verebilmiştim. Yeni kıyafetler almaya başladım 2 beden büyüğünden. Ama sonra bir aydınlanma geldi. Bu ben değildim. Ve işte boğazına sahip olma serüvenim de başlamış oldu. 

  Takdir edersiniz ki kilo vermek isteyen her normal insan gibi diyetisyene gitmeye ve aynı zamanda spor yapmaya karar verdim. Bu arada oğlum 9 aylıktı ve emziriyordum. Sevgili diyetisyenim tabiki bunu göz önüne alarak diyetimi düzenledi. Eş zamanlı olarak bayanlara özel bir spor salonunda haftada 3 gün zumba-aerobik-pilates kuruna katıldım. Hoca eşliğinde 1 saat süren bu kur inanın canımı çıkarıyordu. O kadar hantallaşmışım ki ilk gün evın merdivenlerini çıkamamıştım. Ama 1 hafta içerisinde adapte oldu vücudum. Spora malesef 1 ay gidebildim ama diyetime devam ettim. Ve 1 ay içerisinde 57 kiloya düşerek ideal kiloma ulaştım :)

  Şu an diyet yapmıyorum çünkü oğlanın peşinde koşturmaktan ona fırsatım olmuyor aksine öğünlerimi geçiştiriyorum bile. Biliyorum evet yaptığım yanlış ama şimdilik durumlar bende böyle. Keşke diyete ve spora düzenli devam edebilseydim. İnanın ikisininde yaşam kalitenizi artıracağına eminim. Yani size demem o ki ; çocuk doğurduk diye bırakmayalım kendimizi. Emziren anne diyet yapamaz diye bir kural da yok. Diyetisyen size ona göre bir liste hazırlıyor zaten. 

   Bu yazıyı yazdım çünkü doğum kiloları verilebiliyor. Her doğumda kalır 2-3 kilo diye bir şey yok. Hurafe onların hepsi, inanmayın. Siz kendinize inandıktan sonra başarmak için pek bir engeliniz kalmıyor zaten. 

 Ben inanıyorum sana kader ortağım, sen de hadi inan artık kendine :) 
Selametle,
Tuba 


Not: Fikir olsun diye yazının sonuna kendi diyet listemi koyuyorum. Ama tabiki bu bana göre düzenlenmiş bir liste. Uygulamanız pek uygun olmayabilir. Zaten kontrole gittikçe listede değişiklikler yapıldı. 
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuzu buraya bırakabilirsiniz :)