12 Haziran 2015 Cuma

18 Haftalık Hamile Günlüğüm :) Susam'ın Cinsiyeti

Selamlar, 

  18 haftalık hamile günlüğüme sevinçle başlıyorum. Çünkü bebeğimizin cinsiyetini öğrenebildik sonunda :) Bizim kerata sonunda izin verdi öğrenmemize sağolsun :) 

  17 haftalık günlüğümde yazdığım üzere 1 hafta sonra tekrar kontrole gittik. Bu sefer tok gittim, dedim artık hareketlen çocuğum böyle olmayacak. Çikolatamı da yedim özellikle, torpil geçtim bir nevi bizim susama :) Umutluydum ama bu sefer olacağını hissetmiştim. Doktorumuz ultrasonda rutin kafa,karın ve bacak ölçülerini aldı ; geçen haftaya göre resmen 100 gram almış bizimki. Ve ultrasona göre 20 haftalık çıktı. Susamın boyu biraz uzunmuş normalden o yüzden ultrasonda önde gidiyormuş. Ee olur o kadarcık babaya çekecek belli :) Sonra sıra cinsiyete geldi. Yine bağdaş kurmuş rahat pozisyonunda oturuyordu. Birkaç dürtmeyle açtı bacaklarını ve işte o an ; Oğlumuz geliyormuş :))) 
  Nasıl şaşırdığımı anlatamam, nedense bana hep kız gibi gelmişti ama yanılmışım :) Eşime bile kız olacak diye öyle inandırmışım ki doktor erkek deyince oturduğu yerden bir kalkışı vardı ki görmelisiniz :) İkimizde de şok ama tabi ki sevinç aynı zamanda.Sağ salim doğsun inşaAllah oğlumuz. Şimdi artık rahat rahat alışveriş yapabilir ve isim düşünmeye başlayabiliriz. Ha tabi birde oğlum diye sevebilirim artık susamımı :) Böylelikle bu merakımızı da gidermiş olduk, şükür bebeğimiz de sağlıklı ...

  Bana gelirsek... Ben de bu hafta pek bi değişiklik yoktu. Aşağı yukarı aynı semptomlar. Bu hafta tartı da 58 i görmeye başladım yanı toplamda şimdilik 3 kilo almış bulunmaktayım. 


      Bu haftalık böyle işte. Bir haftayı daha böylece devirmiş olduk :)  

 Benimle kendi tecrübelerinizi, sıkıntılarınızı paylaşırsanız çok sevinirim. Bir daha ki yazıda görüşmek üzere... 

Kendinize iyi bakın, 
Tuba  


İnstagram hesabım :  https://instagram.com/tubiiik  

9 Haziran 2015 Salı

17 Haftalık Hamile Günlüğüm :) 3lü Tarama

Selamlar

  17 haftalık hamile günlüğüme başlıyorum inşaAllah. Nerden başlayacağım bilmiyorum desem :) 

  Bu hafta gittiğim kontrollerden bahsedeyim ilk önce o zaman. Kontrole iki farklı hastaneye gidiyorum. Önceliğim her zaman devlet kapısı oluyor o yüzden ikamet ettiğim yer ve eğitim araştırma hastanesi olduğundan dolayı Marmara Üniversitesini tercih ediyorum. Evet devlet hastaneleri diyince insanda bi ön yargı oluyor ama artık eskisi gibi değiller bunu söyleyebilirim en azından. Bu kontrole 3lü tarama testi için gittim. Çünkü 3lü tarama testi gebelikte 16-20 haftalar arasında yapılıyor. Her zamanki gibi önce ultrasonda bebeğimi gördükten sonra test için kan verdim. Zor bir işlem değil sadece 1 tüp kan veriyorsunuz, ve bir form dolduruyor doktorunuz. Formda yaşınız, kaçıncı gebelik haftasındasınız, kaçıncı gebeliğiniz, sigara kullanıyor musunuz gibi kişisel bilgileriniz yer alıyor. Daha sonra alınan kanda bakılan hormon değerleri ve bilgileriniz karşılaştırılarak istatiksel açıdan 3lü tarama testi sonucunuzu veriyorlar. Bu taramada bebeğinizde down sendromu, edward sendromu ve nöral tüp defekti denen genetik rahatsızlıkların görülebilme olasılığı değerlendiriliyor. Aslında baya geniş bir konu o yüzden onu ayrı bir başlık altında anlatırım inşaAllah. Sonucum yaklaşık 3 gün sonra çıktı ve çok şükür risksiz alandaymış. Tabi tekrar söylüyorum bu kesin bir tanı değil sadece istatiksel bir varsayım. Sağlıklı sıhhatli bir şekilde bebeklerimize kavuşuruz inşaAllah... 

  Bebeğimin ultrason bilgilerine gelirsem ; benim susam tanesi ultrasonda bir hafta önden gidiyor nedense :) 200 gram olmuş haftasına göre uyumlu. 16. haftayı geçmesine rağmen ikidir cinsiyetini göstermiyor ama :( o kadar çok merak ediyorum ki anlatamam ama bakalım bir daha ki kontrolde öğrenebiliriz inşaAllah. Sırf cinsiyetini bilmiyorum diye susam taneme hiçbir şey almadık daha yani :) Karın çevresi (AC), bacak uzunluğu (FL) ve baş çevresi(BPD) de haftasına uyumlu şükür...   

  Devlet hastanesinde bebeğimle ilgili öğrenebildiklerim bu kadardı. Daha sonra ikinci tercihim olan özel hastaneye gittik eşimle. Özele de gitmemin sebepleri ; doktorumun çok tatlı,anlayışlı biri olması, her türlü soruma sıkılmadan yanıt vermesi ve ultrasonlarının devlete göre daha iyi olması.Zaten orada sadece ultrasona giriyorum, tahlillerimi ve testlerimi devlette yaptırıyorum. Özeldeki doktorum da o tahlillere bakıyor yine. Neyse işte orada da ultrasona girdim gayet güzel dedi doktorum. Ama tabi yine göstermedi cinsiyetini benimki :( Artık haftaya bir daha gel ama tok gel dedi doktorum, tekrar cinsiyetini görebilmek için :) Kendimi o gün çikolataya vermeyi düşünüyorum sırf iyice hareketlensin diye :) 
  Bende ki gebelik durumlarına gelirsek ; mide bulantım yok çok şükür hiç olmadı da. Bu yönden şanslıyım herhalde. Yalnız mide yanması hala mevcut. Zaten gebelikten önce de reflü sıkıntım vardı gebelikte iyice çoğaldı. Çok zorlandığım da gaviscon içiyorum işte. Yemeklerde fazla yememem ve yemekten sonra uzanmamaya özen göstermem lazım aslında. Onun dışında gittikçe kocamanlaşan bir karnım var :) 4. ayı doldurduğum için artık hızla kilo almaya başlayacağım ve bu beni korkutuyor. Umarım ideal kiloda tamamlarım. Şimdilik 2,5 kilo aldım, hala aynıyım 57,5 kg :) Bunların dışında gebeliğe bağlı çabuk yorulmalarım hala mevcut. 

  Çok uzattım biliyorum. Bu hafta kontrole gittiğim için böyle oldu sanırım. 
Benimle kendi tecrübelerinizi, sıkıntılarınızı paylaşırsanız çok sevinirim. Bir daha ki yazıda görüşmek üzere... 

Kendinize iyi bakın, 
Tuba   


İnstagram hesabım : https://instagram.com/tubiiik